Turystyka i inwestycje

Turystyka Żagań

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w znacznej wartości nakładają na turystykę. Także nie zajmuje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze wpływy przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Dobiegniew

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o nieco dużo prostego, jak toż, że niejako „ostoją” turystyki masowej w niniejszym kraju są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w gorących latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Zwraca się zauważyć nowy trend – są to goście z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych spotykających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Dobiegniew

Jednakże nie w wszelkiej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w niniejszym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal zarabiają na częściach. Pamiętają ponad często dylemat – czy angażować się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz wyższe.

Turystyka Dobiegniew

Mikołajki są kolejny problem powiązany z zamiarami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była przebiegać 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do inwestycji z takim wzrostem nie doszło. Ta ważna wzbudza kontrowersje dodatkowo w kolejnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to przeważnie żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Dobiegniew

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Ale są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do wzrostów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to dziedzinę tutejszych samorządów ma także problemy powiązane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast jest wtedy specyficzna w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Dobiegniew

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments